معرفی پرتافیلتر برای علاقه مندان به اسپرسو

معرفی پرتافیلتر برای علاقه مندان به اسپرسو

اسپرسو پرتافیلتر (portafilter) بخش مهمی از دستگاه اسپرسو است که در استخراج عصاره قهوه نقش دارد. این بخش به عنوان ابزار اصلی اسپرسو، تفاوت‌های زیادی با روش‌های تهیه قهوه دیگر دارد و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که به کیفیت قهوه تولید شده تاثیر می‌گذارد. در این مقاله به معرفی و انواع مختلف ابزار پرتافیلتر اسپرسو پرداخته شده است.

پرتافیلتر چیست؟

اسپرسو یکی از بهترین دستگاه‌های تهیه قهوه است که به دلیل نحوه عملکرد و سرعت بالا، جذب بسیاری از طرفداران این نوشیدنی محبوب شده است.

پرتافیلتر (portafilter) یک ابزار ویژه در دستگاه اسپرسو است که به کمک آن، قهوه‌ی خرد شده درون سبد قرار می‌گیرد و سپس به دستگاه متصل می‌شود.

در داخل این سبد یک فیلتر وجود دارد که عصاره قهوه از نازل خروجی به فنجان منتقل می‌شود. پرتافیلترها می‌توانند یک یا دو نازل خروجی داشته باشند. این ابزار انواع مختلفی دارد که شناخت آنها برای کاربران اسپرسو مفید است.

همان‌گونه که گفته شد:

پرتافیلتر اسپرسوساز ابزاری است که پودر قهوه را درون سبد خود قرار می‌دهد و سپس به دستگاه اسپرسو متصل می‌شود. بعد از وصل کردن پرتافیلتر به اسپرسوساز، فرآیند عصاره‌گیری آغاز می‌شود.

پس از فشار دادن کلید عصاره‌گیری، آب داغ از مخزن دستگاه به سمت پرتافیلتر حرکت می‌کند و با فشار زیاد با پودر قهوه ترکیب شده و از میان منافذ آن عبور می‌کند، که نتیجه این عمل، به دست آمدن عصاره‌ای غلیظ به نام «اسپرسو» است.

قسمت‌های مختلف پرتافیلتر:

 • سبد
 • دسته
 • نازل قهوه

پرتافیلتر از قسمت‌های زیادی تشکیل نشده و به‌طور کلی از این سه قسمت تشکیل شده است. سبد پرتافیلتر، که فیلترهایی برای گرفتن عصاره قهوه دارد، پودر قهوه را در خود نگه می‌دارد و در داخل پرتافیلتر قرار می‌گیرد.

سبد پرتافیلتر به دسته آن متصل است، دسته این ابزار به شکل اهرم طراحی شده تا به راحتی به دستگاه متصل و جدا شود.

نازل قهوه زیر جایگاه سبد پرتافیلتر قرار دارد و همان‌طور که گفته شد، پرتافیلترها ممکن است تک یا دو نازل داشته باشند. توجه داشته باشید که تعداد نازل پرتافیلتر، ارتباطی با تعداد اسپرسو سرو شده ندارد.

پس از پایان عصاره‌گیری، تفاله‌های قهوه در سبد پرتافیلتر باقی می‌مانند که برای استفاده دوباره از دستگاه نیاز به خالی کردن آن دارید. شستشوی پرتافیلتر پس از استفاده، کیفیت نازل، سبد و فیلتر آن را حفظ می‌کند.

برای شستشوی این ابزار، بهتر است از آب داغ استفاده کنید که می‌توانید از آب داغ دستگاه استفاده کنید.

مدل های مختلف پرتافیلتر

با این تفسیر ها، پرتافی لتر نقشی در تبدیل پودر قهوه به نوشیدنی اسپرسو دارد. این ابزار، عامل تفاوت اسپرسو و روش های دیگر تهیه قهوه است. روش های دیگر تهیه قهوه با فشار کمتری تهیه می شوند.

پرتافیلترها به دو دسته “تحت فشار” و “بدون فشار” تقسیم می شوند:

تفاوت سبد تحت فشار و بدون فشار پرتافیلتر در تعداد روزنه های موجود در قسمت بیرونی سبد است. تعداد سوراخ های قسمت بیرونی و داخلی پرتافیلتر های بدون فشار برابر است.

در مقابل، تعداد سوراخ های بیرونی سبد تحت فشار کمتر است. اینطور، قهوه از سبد معمولی (بدون فشار) به راحتی و روان عبور می کند و به فنجان قهوه ریخته می شود. در حالی که در سبد تحت فشار، به دلیل کمتر بودن سوراخ های قسمت بیرونی فیلتر، خروج عصاره قهوه تدریجی صورت می گیرد و نیاز به فشار بیشتری دارد.

پیشنهاد باریستاهای حرفه ای “پرتافیلتر کم فشار” است؛ زیرا عصاره قهوه را با فشار استاندار و مناسبی استخراج می کند که نتیجه آن طعمی مطلوب تر است. تشخیص سبد پرتافیلتر تحت فشار از بدون فشار، با مشاهده قسمت بیرونی سبد امکان پذیر است.

مزیت مکانیزم عملکرد پرتافیلتر اسپرسو ساز چیست ؟

سایر ویژگی‌های پرتافیلترهای مختلف، تفاوت چندانی ندارد و فقط ممکن است دارای ظاهری متفاوت باشند. عبور پرفشار آب از میان منافذ پودر قهوه در دستگاه اسپرسو ساز، نتیجه‌ایی مطلوب و منحصربه‌فرد به همراه دارد:

زمانی که آب داغ با فشار زیاد به پودر قهوه می‌رسد و از آن عبور می‌کند، عصاره‌ایی متفاوت‌تر از سایر قهوه‌ها تحویل‌تان خواهد داد که به آن «اسپرسو» می‌گویند.

ویژگی ویژه و برجسته اسپرسو، داشتن «لایه‌ایی غلیظ و طلایی رنگ» است که چند ثانیه در سطح نوشیدنی، دید می‌شود و به مرور زمان از بین می‌رود. اما درون‌مایه اسپرسو همچنان از این غلظت و طعم مطلوب بهره می‌برد.

مراحل تهیه اسپرسو در اسپرسو ساز: (به ترتیب)

 • مخزن آب دستگاه را پرآب کنید.
 • کلید روشن/خاموش دستگاه را فشار دهید.
 • در انتظار روشن شدن چراغ سبز کلید عصاره‌گیری، پودر قهوه را به سبد پرتافیلتر بریزید.
 • به وسیله تمپر، پودر قهوه موجود در سبد پرتافیلتر را فشرده کنید.
 • به محض روشن شدن چراغ سبز عصاره‌گیری، پرتافیلتر را به هدگروپ اسپرسو ساز متصل کنید.
 • فنجان را زیر نازل پرتافیلتر قرار داده، کلید عصاره‌گیری را فشار دهید.

بعد از پایان عصاره‌گیری، پرتافیلتر را از دستگاه اسپرسوساز جدا کنید و به شستشوی آن بپردازید.

در ادامه، چند مدل از دستگاه‌های اسپرسو ساز خانگی با کیفیت بازار، معرفی خواهند شد.

دلونگی، مباشی، نوا و سنکور مارک‌های پرفروش اسپرسو ساز هستند که مدل‌های درجه یک و فوق‌العاده قدرتمندی روانه بازار می‌کنند. ۴ اسپرسو ساز پرفروش از این برندها:

 • اسپرسو ساز دلونگی EC685

EC685 پرفروش‌ترین اسپرسو ساز برند ایتالیایی دلونگی است که با توان مصرفی ۱۳۵۰ وات عمل می‌کند. مخزن آب این اسپرسو ساز خوش‌ساخت ۱.۲ لیتری است و پرتافیلتر آن از ۲ نازل قهوه بهره می‌برد.

این اسپرسو ساز بدنه‌ایی از جنس استیل دارد و در ۴ رنگ قرمز، سفید، مشکی و نقره‌ای عرضه می‌شود. نازل بخار دیگر ویژگی اسپرسوساز دلونگی 685 است که می‌توانید به کمک آن شیر را جهت تهیه کاپوچینو، لته و سایر نوشیدنی‌هایی که از ترکیب اسپرسو و شیر حاضر می‌شوند بخار دهید.

 

 • اسپرسوساز مباشی ECM2016

این دستگاه در مقایسه با مورد قبلی، قیمت ارزان‌تری دارد و یک گزینه به‌صرفه‌تر به‌شمار می‌آید. اسپرسو ساز مباشی ECM 2016 نیز دارای بدنه‌ایی استیلی و رنگ‌بندی آن قرمز، سفید، مشکی و نقره‌ای است.

توان مصرفی و ظرفیت اسپرسو ساز مباشی ۲۰۱۶ به ترتیب ۱۳۵۰ وات و ۱.۱ لیتر است. پرتافیلتر این دستگاه، دو نازل خروجی قهوه دارد که می‌توانید همزمان برای دو فنجان، عصاره‌گیری کنید. اسپرسو ساز مباشی ECM2016 با فشار بخار ۲۰ بار عمل می‌کند.

اسپرسو

 • اسپرسو ساز نوا NCM149

اسپرسو ساز نوا 149 از دلونگی 685 ارزان‌تر و از مدل مباشی 2016 گران‌تر است. NCM149 یک اسپرسو ساز ۱۲۵۰ واتی است که از نازل بخار با قابلیت تنظیم دستی میزان خروجی بخار بهره می‌برد.

فشار بخار اسپرسو ساز نوا NCM149 مانند دستگاه دلونگی EC685 معادل ۱۵ بار است. نوا برای ساخت این دستگاه از استیل ضد زنگ بهره گرفته و آن را تک‌رنگ عرضه کرده است. (نقره‌ای)

 • اسپرسوساز سنکور SES4040BK 

دستگاه سنکور SES4040BK قیمت نزدیکی با اسپرسو ساز دلونگی EC685 دارد و با توان مصرفی ۱۴۵۰ وات عمل می‌کند. مزیت این اسپرسو ساز در مقایسه با موارد قبلی، بهره‌مندی از مخزن شیر است.

اسپرسو ساز سنکور ۴۰۴۰ دارای یک پرتافیلتر حرفه‌ای با ۲ نازل خروجی قهوه است.

مدیرسایت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد.

مشاهده همه پست توسط مدیرسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X